Konsultacje behawioralne

Spotkanie z behawiorystą/ zoopsychologiem trwa ok. 2 – 2,5 godziny.
Cena: 200 zł
Konsultacje zazwyczaj odbywają się w miejscu zamieszkania psa i jego opiekunów. Na terenie Lublina i okolic dojazd jest bezpłatny
Konsultacja z psim behawiorystą pomoże rozwiązać problemy z psem. Pozwoli też lepiej zrozumieć zachowania psa, a poprzez regularną pracę i zabawę zbudować dobrą relację.
Jak wyglądają konsultacje z behawiorystą?
Konsultacje behawioralne zazwyczaj odbywają się w domu opiekuna psa. Wtedy najłatwiej jest obserwować zachowania psa w naturalnym dla niego środowisku.
- Wizyta obejmuje:
- Wywiad na temat psa, jego historii, zdrowia, stylu życia, aktywności, szkolenia.
- Wywiad dotyczący problemów z psem.
- Propozycja rozwiązań. Omawiamy różne możliwości pracy z psem.
- Wskazówki dla opiekuna, jak pracować z psem.
- Pisemne zalecenia dotyczące metod pracy z psem. Wysyłane są do opiekuna po wizycie.
Czy behawiorysta rozwiąże wszystkie problemy psa?
Behawiorysta posiada wiedzę na temat zachowania psa, jego potrzeb. Zna także techniki pracy z psami i dobiera je do indywidualnych potrzeb psa. Jednak behawiorysta nie jest cudotwórcą czy „zaklinaczem psów”. Aby zmienić zachowanie psa i wyeliminować zachowania niepożądane, potrzebne jest zaangażowanie opiekunów psa. Zmiana zachowań wymaga systematycznej pracy, która może trwać wiele tygodni.
Eliminację niepożądanych zachowań u psa można porównać do nauki języka obcego, rzucania palenia czy diety odchudzającej. Wyniki nie są natychmiastowe, ale wymagają systematycznej pracy. Pamiętajcie o tym, prosząc o pomoc behawiorystę.
Są też dobre wiadomości. Praca z psem zazwyczaj jest satysfakcjonująca dla opiekunów. Gdy wiedzą już, jak pracować z psem, cieszą się z osiąganych efektów i sukcesów. Często też poprawia się komunikacja z psem, relacja między psem a opiekunem. Treningi czy ćwiczenia z psem nie wymagają też dużo czasu: zazwyczaj wystarczy 10 minut dziennie.
Behawiorysta czy szkoleniowiec?
Problematyczne zachowania psa mogą mieć różną przyczynę. Często wynikają z niespełnienia potrzeb psa, z tego, że pies nudzi się, pozbawiony jest stymulacji intelektualnej, możliwości podejmowania decyzji. W takich przypadkach pomaga wprowadzenie aktywności, takich jak nosework czy eksploracja w bogatym w bodźce środowisku.
Zdarza się, że problematyczne zachowania są też efektem braku wychowania. Problem rozwiązuje się po odbyciu kursu z podstaw posłuszeństwa, na którym opiekun nauczy się podstaw pracy z psem.
W wielu przypadkach trudno jest wyraźnie wskazać przyczynę występowania problemów z psem. Dlatego warto skonsultować się z behawiorystą, aby opracować całościową strategię postępowania i pracy z psem.
Przeczytaj więcej:
Behawiorysta, zoopsycholog czy szkoleniowiec? Kogo prosić o pomoc?
Jak zapobiegać problemom behawioralnym psa?
Stara mądrość mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Niedoświadczonym opiekunom psów proponuję konsultacje behawioralne, podczas których dowiedzą się, jak dobrze prowadzić psa, zaspokajać jego potrzeby, komunikować się i zapobiec wystąpieniu problemów w przyszłości.
W przypadku szczeniaków taką funkcję pełnią zajęcia psiego przedszkola. Podczas zajęć nie tylko szczeniak poznaje nowe otoczenie i nawiązuje relacje z psami i ludźmi. Uczy się także opiekun. Zdobywa wiedzę na temat komunikacji i szkolenia, potrzeb szczeniaka, typowych (chociaż czasem dziwnych) szczenięcych zachowań. Dzięki tej wiedzy jest w stanie wychować szczeniaka na mądrego, stabilnego i fajnego psa.